| +90.232.441 1 661 | www.webdizaynizmir.com | www.ceyhaniletisim.com  | +90.532.511 2 101 |

1 . Web Service (SOAP) Nedir?

Web service dağıtık uygulamalarda kullanılmak üzere oluşturulmuş, RPC (Remote Procedure Call) modelini kullanan istemci sunucu mantığıyla çalışan bir protokol yapısıdır. SOAP yapılarında haberleşme XML  formatında ve Tcp protokolü ile gerçekleştirilir. SOAP ta mesajlaşma üç şekilde  yapılır. Bunlar,

      . Metot Çağrımı

      . Dönen (Cevap) Mesaj

      . Dönen Hata Mesajıdır.

   Bir SOAP mesajı bütünü XML yapısında dır ve  Envelope  olarak adlandırılmaktadır. Envelope ‘ların içinde header (başlık) ve body (gövde) olarak adlandırılan elemalar bulunur. Header elemanında bilginin bilgisi denen meta datalar vardır. Body kısmında ise fonksiyonlar, fonksiyona ait parametreler ve datalar  bulunur.  Header, her envelope ‘ ta bulunmak zorunda değildir fakat body elemanı muhakkak her envelope’ta bulunması gerekmektedir.  Ayrıca envelope ta header elemanı varsa, bu eleman ilk sıradaki eleman olmalıdır.

          Bir envelope’ ın  fonksiyonların, bu fonksiyonlara ait  parametrelerinin  XML formatında olması,  SOAP serialization olarak adlandırılmaktadır. Soap serialization, ortamdan bağımsızlığı beraberinde getirmektedir. Böylece işletim sistemi bağımsızlığı sağlanmış olur. Hangi platformda kullanılırsa kullanılsın sorunsuzca çalışacaktır.

2. SOAP Ne Amaçla Kullanılır?

       Bir verinin kontrollü şekilde başka kullanıcılara paylaştırılması gereken durumlarda SOAP servisleri kullanmak daha verimli olacaktır.  Kullanıcılara, veritabanımızı direkt olarak açmak yerinine soap mimarisiyle oluşturulan fonksiyonları kullandırmak hem iş planına uygun olacak hem de  veri güvenliğini güçlendirecektir.

Çözüm Ortaklarımız

  • 1
  • 2

Ceyhan İletişim

2000 yılından günümüze web tabanlı yazılımlar ve web sayfası tasarımları başlıca hizmet verdiğimiz konular arasındadır.

İletişim

 web @ ceyhaniletisim.com
  +90.232.441 1 661
  +90.232.489 00 40
 1201/4 Sk.No:1B İzmir

 

 

Hizmetlerimiz ve Faaliyetlerimiz

Alan Adı & Hosting Hizmeti; Strategy
Web Sayfası Tasarımı
Mobil Uygulamalar
Reklam Hizmetleri
İzmir web sayfası tasarımı
Google ve sosyal medya reklamcılığı
Mobil uygulamalar
Web tabanlı yazılımlar
Alan adı & hosting & sunucu kiralama
Kurumsal eposta hizmetleri